اوقات شرعیجدول لیگ برتر ایران

وضعیت آب و هوا


کاریکاتور


گزارشات

پر بحث ترین ها

ایران آهور: از مجموعه‌ی وزیری که نمی‌تواند حرکت دو قطار را مدیریت کند نباید انتظار زیادی داشت!(5 - دی - 1395)
در جلسه امروز شورای شهر تبریز ایرادات طرح جامع تبریز مورد بررسی قرار گرفت و ایران آهور با برشمردن چند خطای خسران‌بار از مصوبه شورای عالی شهرسازی انتقاد کرد.

به گزارش تبریزجوان ،جلسه شورای شهر کلانشهر تبریز صبح امروز طبق روال هر هفته با کمی تاخیر کار خود را شروع کرد که در نیم ساعت اول جلسه 6 نفر از اعضای جلسه حضور نداشتند که رئیس شورای شهر نیز یکی از غایبین این جلسه بود.

بعد از گذشت نیم ساعت از وقت جلسه همه اعضای شورا به غیر از دبیری حضور یافته و جلسه به ریاست ششگلانی اداره شد.

حبیب ششگلانی در ابتدای جلسه با اشاره به ایام‌‌های مهم هفته جاری گفت: یکی از این روزهای پیشرو سالگرد زلزله بم می‌‌باشد که به عنوان روز ملی ایمنی در برابر زلزله نام گذاری شده است.

وی ادامه داد: باید به اهمیت مقاوم سازی بناها در برابر زلزله اقدامات مهمی صورت گیرد و با وجود اینکه تلاش‌های زیادی در این راستا انجام یافته ولی کارهای زیربنایی مهمی صورت نگرفته است که باید در این راستا نقاط حادثه خیز شناسایی و ساختمان‌‌ها مقاوم سازی شوند.

علی شیاری نیز در تذکری از نبود آیین نامه در شورا انتقاد کرد و ابراز داشت: بعد از گذشت 3 سال از زمان آغاز به کار شورا ظاهرا شورا با آیین نامه داخلی اداره می‌‌شود که تا به حال این آیین نامه به دست ما نرسیده است.

ایران آهور دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز در نطق پیش از دستور با اشاره به مشکلات طرح جامع جدید شهر تبریز این طرح را فاجعه بزرگ برنامه ریزی شهری دانست و توضیح داد: شورای عالی شهرسازی سازی و معماری اخیرا با اکتفا به دو جلسه کمیته‌‌ی فنی خود مشروط به تحقیق شروطی طرح جامع سوم شهر تبریز را تصویب نموده است که در قسمت قضایی و کاربری اراضی کلیه فعالیت‌‌های شکل گرفته واقع در شمال غرب تبریز را بر اساس طرح جامع قبلی تبریز مکا فی السابق در محدوده تثبیت نموده است.

وی تشریح کرد: در حالیکه پس از گذشت 21 سال از تصویب طرح جامع قبلی، مطالعه وضع موجود نشان دهنده آن است که با توجه به این که تبریز شهر صنعتی است و صنایع و کارخانجات نیز اکثرا در غرب شهر تبریز و در جهت باد غالب شهر که از شرق به غرب می‌باشد استقرار یافته‌‌اند، مردم شهر تبریز به علت آلودگی‌‌های ناشی از صنایع و کارخانجات، رغبتی به توسعه شهر از آن سمت نشان نداده‌‌اند و مطالعات مشاور محترم طرح جامع نیز توسعه از سمت شمالغرب را مناسب ندانسته است.

ایران آهور متذکر شد: ایراد اساسی دیگر که بر طرح جامع سوم شهر تبریز وارد است این است که وضع موجود و تمایل مردم تبریز به توسعه شهر از سمت شرق به ویژه جنوب شرقی آن نادیده گرفته شده است در حالی که بهترین موقعیت برای توسعه شهر تبریز ،شرق به ویژه جنوب شرقی آن می‌باشد.

وی خاطرنشان ساخت: ما هنوز نتوانسته‌ایم از پس سهل انگاری‌ها و ندانم کاری های گذشته برآییم و نتیجه این سهل انگاری‌ها منجر به ایجاد سکونت گاه‌های غیر رسمی و حاشیه‌های شهری و تحمیل هزینه‌های گزاف گردیده‌اند به طوریکه همواره در ایجاد رضایت مندی و ارائه خدمات و ساماندهی آنها ناتوان هستیم.

این عضو شورای شهر تبریز اظهار داشت: چرا مشاور محترم تهیه طرح جامع و نماینده محترم مدیریت شهری تبریز به جای حمایت از طرح خود مبنی بر احداث کنارگذر شمالی تبریز که بارها نیز در جلسات متعدد کمیسیونی و جلسات شورای شهر مورد تاکید قرار گرفته بود بر عدم ضرورت احداث کنار گذر شمالی در صورت احداث کنار گذر جنوبی اذعان صریح نموده‌‍‌اند؟

وی افزود: آیا فکر نمی‌‌کنند که اتوبان پاسداران اکنون به یک معبر شهری تبدیل شده است و برای اتصال شمال شرق تبریز به شمال غرب آن و همچنین اتصال و دسترسی به آزادراه تبریز-ارمنستان که با مصوبه‌ی خود وزارت راه و شهرسازی در حال احداث می‌باشد و در این مصوبه به فراموشی سپرده شده است، نیاز مبرم به یک جاده ترانزیتی یعنی کنار گذر شمالی تبریز م‌ باشد؟

ایران آهور از حذف حریم شهر تبریز انتقاد کرد و گفت: در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری و در قسمت نواحی و مناطق منفصل شهری که الحاق شهرهای باسمنج و سردرود به محدوده شهر تبریز مورد تایید واقع نشده است، اعضای محترم شورای عالی شهرسازی و معماری آیا حیات شهری را در آن شهرها احراز ننموده‌اید؟ چگونه حریم این شهرها را حذف کرده‌اید؟ آیا با یک مصوبه می توان حریم یک شهر را حذف کرد؟ شهر بدون حریم دیگر چگونه شهری است؟

وی تصریح کرد: در مورد طرح جامع ایناها چند مورد از موارد بی شماری است که در تهیه طرح جامع جدید نادیده گرفته شده‌اند و شورای عالی شهرسازی و معماری نباید به استناد دو جلسه کمیته فنی خود چنین طرح کلانی را به این صورت مطرح و مشروط به تحقق شروطی آن را تصویب می نمود، با اینکه از زیر مجموعه وزیری که نتواند حرکت دو قطار را مدیریت کند بیش از این هم انتظار نبود؟! ای کاش کارشناسان تصمیم گیر در شورای عالی شهرسازی و معماری ، یک نگاهی به وضعیت 21 سال پیش تبریز با وصعیت فعلی آن می کردند و سپس اقدام به اتخاذ چنین تصمیماتی می کردند؟

 


شبکه های اجتماعی :

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =
 


ثبت نام در خبرنامه

یادداشت ها