اوقات شرعیجدول لیگ برتر ایران

وضعیت آب و هوا


کاریکاتور


گزارشات

پر بحث ترین ها

شهر خبر از «2018» ندارد؛ نشانی از رویدادهای فرهنگی «تبریز 2018» دیده نمی‌شود!(17 - تیر - 1396)
روزنامه دولتی ایران نوشت: هیچ نشانی از رویداد‌های فرهنگی در یک سال پایتختی گردشگری جهان اسلام در میان حرف‌های رد و بدل شده از سوی مسئولان استانی تبریز شنیده نمی‌شود!

 روزنامه دولتی ایران با انتشار مطلبی به قلم زهرا کشوری با انقاد از آماده نبودن زیرساخت های مورد نیاز تبریز 2018، به صراحت قلم به انتقاد از فعالیت های مسئولین دولتی در استان برداشت و نوشت: رئیس سازمان میراث فرهنگی انتظار دارد که در چهارمین نشست مشترک ستاد ملی سیاستگذاری و ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی استانی تبریز 2018، برای این رویداد بین‌المللی برنامه یک سال پایتختی گردشگری جهان اسلام روی میز مذاکره برود اما برخلاف انتظار او مسئولان شهر هنوز در برگزاری این برنامه در اسفندماه سال 2018 تردید دارند. آنها سردی هوا در این فصل را یکی از دلایل تردید خود ذکر کردند


عدم آمادگی مسئولان شهری و استانی برای رویداد «تبریز 2018» (پایتخت گردشگری جهان اسلام) به اعتراض رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی کشور منجر شد. «زهرا احمدی پور» هشدار می‌دهد در صورتی که در میزبانی تبریز برای پایتختی گردشگری جهان اسلام موفق نباشید، شانس میزبانی برای سال‌های آینده را از دست خواهیم داد.


احمدی‌پور می‌گوید: «نباید این ظرفیت را از کشور و مردمش بگیریم، تمامی چهار سال دولت یازدهم آقای روحانی اولویت خود را ظرفیت‌های گردشگری می‌داند، اگر قرار باشد ما همپای این تقاضا حرکت نکنیم، جفا به صنعت گردشگری کرده‌ایم.» احمدی‌پور از سمن‌ها و اصحاب رسانه می‌خواهد تا هر گونه کمبودها در بخش‌های گردشگری تبریز را شناسایی کنند تا نسبت به رفع آنها تلاش شود.


رئیس سازمان میراث فرهنگی انتظار دارد که در چهارمین نشست مشترک ستاد ملی سیاستگذاری و ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی استانی تبریز 2018، برای این رویداد بین‌المللی برنامه یک سال پایتختی گردشگری جهان اسلام روی میز مذاکره برود اما برخلاف انتظار او مسئولان شهر هنوز در برگزاری این برنامه در اسفندماه سال 2018 تردید دارند. آنها سردی هوا در این فصل را یکی از دلایل تردید خود ذکر کردند!


احمدی‌پورتأکید می‌کند هرچه زودتر باید برنامه‌ها مشخص شود! او از مسئولان تبریز خواست تا هرچه زودتر برنامه‌های تبریز 2018 را به او برسانند و قول داد که اعتبار لازم برای برگزاری آن را از دولت بگیرد. احمدی‌پور در این نشست از تمام مسئولان آذربایجان شرقی می‌خواهد تا برای تبریز ۲۰۱۸ روزشمار داشته باشند: «طبق گزارشات ارائه شده توسط کارگروه‌های مختلف این رویداد، مشخص می‌شود که بسیاری از مصوبات هنوز شکل برنامه به خود نگرفته‌اند و بسیاری از کارگروه‌ها تقویم برنامه‌های خود را آماده نکرده‌اند و به این ترتیب نمی‌توان پیشرفت کار را به‌درستی رصد کرد.»


هیچ نشانی از رویداد‌های فرهنگی در یک سال پایتختی گردشگری جهان اسلام در میان حرف‌های رد و بدل شده از سوی مسئولان استانی تبریز شنیده نمی‌شود! بحث و جدل بر سر این موضوع که آیا این رویداد دقیقاً در 10 بهمن سال‌جاری آغاز شود یا با توجه به سردی هوا به تاریخ دیگری موکول شود، این سؤال را در ذهن می‌آورد که آیا این رویداد عظیم قرار است به یک هفته برنامه رسمی محدود شود یا در جای جای شهر تبریز برنامه‌های مختلفی انجام خواهد گرفت؟ آیا جاذبه‌ها و رویدادهای مختلفی برای حضور گردشگران خارجی بویژه کشورهای اسلامی در فصول مختلف سال 2018 دیده شده است؟


احمدی‌پور تأکید می‌کند: «از هم‌اکنون باید روزهای برگزاری هر برنامه مشخص شود تا جلوی تداخل این برنامه‌ها را بگیریم و میهمانان مربوط به هر برنامه را نیز از هم‌ اکنون دعوت کنیم، شهرهای خواهرخوانده تبریز باید از همین الان برای حضور در این مراسم حضور داشته باشند.» او با تأکید بر برگزاری جلسات منظم کارگروه‌ها هم می‌گوید: «باید تمامی مسئولان در ادارات خود روزشماری برای این رویداد داشته باشند، چرا که تبریز در این رویداد یک نقش بین‌المللی را ایفا خواهد کرد و مدیران نباید از تک تک لحظات غافل شوند.»

Image title

شهر خبر از 2018 ندارد!
مشاهدات میدانی خبرنگار «ایران» از شهر تبریز هم نشان می‌دهد که شهر اطلاع چندانی از وجود و تأثیر این رویداد روی گردشگری آذربایجان غربی ندارد! مشارکتی هم از سوی مردم شهر برای برگزاری این رویداد بین‌المللی دیده نمی‌شود! تنها نشانه‌های این رویداد در سطح شهر حک «تبریز 2018» بر سردر بناهای تاریخی است! بناهای تاریخی که سایه سنگین بلند مرتبه‌سازی بر سر آنها سنگینی می‌کند!


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم می‌گوید:«کار تبلیغات این رویداد باید از هم‌اکنون آغاز شود و این امر نباید محدود به تبریز باشد بلکه باید یک تبلیغ ملی در این زمینه داشته باشیم و هر کسی که در هر جای کشور سوار اتوبوس، قطار و هواپیما می‌شود باید تبلیغی از این رویداد مشاهده کند که این نوع تبلیغات در تمامی نقاط جهان هم دیده می‌شود.» احمدی‌پور همچنین خواستار وارد کردن بخش خصوصی به برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ می‌شود و می‌گوید:«باید با مشارکت بخش خصوصی و دولتی، این برنامه‌ها را عملیاتی کرده و شروع و پایان هر کدام از برنامه‌ها را تک به تک مشخص کنیم.»


اما حرف‌های «مرتضی بخشایش آبدار» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نشان می‌دهد که مسئولان این استان غربی، این رویداد بین‌المللی را نقطه آغازی برای رشد زیر ساخت‌های گردشگری می‌دانند. برای مثال بخشایش می‌گوید: «تمام طرح‌هایی که برای تبریز ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده، باید در پایان عمر دولت دوازدهم به اتمام برسد تا زیرساخت‌های گردشگری این شهر ارتقا یابد.»


«صادق نجفی» شهردار تبریز هم می‌گوید: «بر این باورم که سال ۲۰۱۸ پدیده خاصی اتفاق نمی‌افتد اما شروعی برای توسعه آذربایجان در ایران خواهد بود.» این درحالی است که هدف از برگزاری چنین رویدادهایی جلب توجه گردشگر داخلی و خارجی با توجه به زیر ساخت هاست! البته فرصت سوزی‌ها در این مقوله در ایران مسبوق به سابقه است! مثلاً اصفهان هم در دهه 80 نتوانست از فرصت یک ساله پایتختی فرهنگی جهان اسلام استفاده کند!


حک آرم «تبریز 2018» روی لباس تیم ملی
زهرا احمدی‌پور در این مراسم می‌خواهد تا تیم ملی فوتبال کشور با آرم «تبریز 2018» در بازی‌های جهانی روسیه حاضر شوند. پیشنهادی که با توجه به زمان محدود و همچنین چانه‌زنی‌های لازم با فیفا به نظر نمی‌رسد که عملی باشد! ایران در جام جهانی 2014 توانست یوزپلنگ ایرانی(آسیایی) را به همراه تیم ملی به جام جهانی برزیل بفرستد اما وقوع این اتفاق شکوهمند تنها در سایه تلاش‌های چند ساله بخش‌های مردمی حوزه میراث فرهنگی و محیط زیست و همکاری‌های دولتی رخ داد!


علاوه بر حضور یوز ایرانی، برگزاری کنوانسیون 2017 راهنمایان گردشگری جهان در سال گذشته هم یکی دیگر از موفقیت‌های مردمی ایران است. این دو تجربه نشان می‌دهد که رویدادهای مهمی چون تبریز 2018 را هم باید به بخش‌های مردمی با تجربه سپرد و بخش دولتی تنها اعتبار وبستر‌سازی لازم را در اختیار آنها بگذارد، در غیر این صورت با برگزاری یک برنامه روتین و حضور چند شخصیت ملی و بین‌المللی هیچ تحولی در حوزه گردشگری کشور به وجود نمی‌آید!


شبکه های اجتماعی :

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =
 


ثبت نام در خبرنامه

یادداشت ها