اوقات شرعیجدول لیگ برتر ایران

وضعیت آب و هوا


کاریکاتور


گزارشات

پر بحث ترین ها

شورای پنجم شهر تبریز و اولویت مبارزه با فساد سیستمی(24 - اردیبهشت - 1396)

مقام معظم رهبری اصولی را پیرامون شورای اصلح اعلام فرمودند که به نظر می‌آیدعالی‌ترین شاخص برای تعیین اهداف هر نامزد مردمی جهت ورود به عرصه انتخابات شورا و قبول مسئولیت در این دستگاه مهم و مردم‌نهاد می‌باشد.


معظم له در اردیبهشت 1382 برطرف کردن معضلات شهر و روستا، سالم‌سازی محیط‌زیست، حفظ اصالت اسلامی و ملی در ساخت‌وسازها، استقرار بخشیدن به جو اسلامی و فرهنگیِ سالم، پرداختن به نیازهای فوری‌تر درعین‌حالاهتمام به کارهای زیربنایی، اولویت دادن به مناطقمستضعف‌نشین، تأثیرناپذیری از نفوذ ثروتمندان وجاذبه ثروت، رعایت دقیق قوانین و عدم‌تخطی از آن با حیله‌های شبه قانونی، رعایت ویژه حال محرومان، آلوده نشدن به اسراف و هدر ندادن بیت‌المال با تجملات زائد و در یک کلمه رعایت تقوا و تدبیر و پشتکار و بهره‌گیری از دانش و تجربه را از مهم‌ترین شاخص‌هایی عنوان نمودند که می‌تواند برای هر عضوی از اعضای شوراهابه‌عنوان یک دغدغه و هدف تبدیل شود.


رهبر فرزانه انقلاب در تیرماه 1379 نیز به‌طور ویژه به بحث مبارزه با فساد و رشوه‌خواری در شهرداری‌ها اشاره‌کرده و فرموده‌اند: «ازجمله موضوعاتی که من می‌خواهم بسیار روی آن تکیه کنم، یکی این است که در شهرداری، جلوِ سوءاستفاده مالی را بگیرید. این یک قلم بسیار مهم است. ... شما بر قانون و بر ضوابط قانونی، پای بفشارید و ملاحظه نکنید. ... با رشوه‌خواری در داخل شهرداری، به‌شدت مقابله کنید. رشوه، جزو بزرگ‌ترین گناهان است؛ جزو بزرگ‌ترین عوامل تخریب نظام‌های سیاسی دنیاست.  هیچ‌کس هم وقتی می‌خواهد به کسی رشوه بدهد، نمی‌گوید که بدانید، این رشوه است دارم به شما تقدیم می‌کنم! نه، رشوه را لای زرورق‌های گوناگون می‌پیچند که ظاهراً رشوه نیست؛ ولی واقعش رشوه است! جلوی رشوه را به‌جدیّت بگیرید.»


با یک نگاه کلی به مضمون فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون شورا و برخی وظایف آن می‌توان اهدافی را به‌وضوح ترسیم و جهت تحقق آن جهاد گونه کوشید. به‌نحوی‌که تحقق هر یک از اهداف ترسیمی تحولی بنیادین را در توسعه پایدار شهر به وجود آورده و موجب رضای خداوند متعال و خرسندی شهروندان گردد.

فرخ عبدالله زاده، فرهنگی بازنشسته و رئیس اسبق اداره میراث فرهنگی شهرستان ورزقان به‌عنوان یکی از نامزدهای پنجمین دوره شورای اسلامی کلان‌شهر تبریز که از حمایت گسترده اقشار فرهنگی و قره داغی‌های مقیم تبریز برخوردار است اهداف و برنامه‌های خود را همسو با چارچوب‌های ترسیمی و دغدغه‌های رهبر فرزانه انقلاب عنوان نموده و بیان می‌دارند:


عمده‌ترین معضلی که مجموعه شهرداری و شورای شهر در چند سال گذشته با آن مواجه بوده؛ سیاست زدگی، دودستگی و چنددستگی، فساد سیستماتیک، رفاه‌زدگیبرخی مسئولین و اعضاء شورا، عوام‌فریبی، کم تخصصی و کم تعهدی، عدم شفافیت در برنامه‌ها، منطبق نبودن حرف و عمل برخی اعضاء شورا، رانت‌خواری و ویژه خواری و معضلاتی ازاین‌دست بوده که شورای چهارم را عملاً از انجام وظایف قانونی خود منحرف نموده است.


بنابراین ضرورت دارد شورای پنجم با اولویت مبارزه با فساد سیستمی، زمینه‌های لازم را در ابعاد مختلف جهت توسعه شهر تبریز فراهم نموده و شورایی در شأن و لیاقت شهروندان آن باشد.

عبدالله زاده اهداف و برنامه‌های خود را با اولویت مبارزه با فساد حاکم بر شهرداری و شورای شهر اعلام نموده و خود را مصمم به اجرای بندبند آن دانسته است. عمده‌ترینمحورهای این اهداف عبارتند از:


شفاف‌سازی درآمدها و هزینه‌های شهرداری و شورای شهر و گزارش ماهیانه آن به مردم.


مبارزه با فساد، رانت‌خواری و ویژه خواری به‌عنوانکانونی‌ترین معضل اجتماعی که نابسامانی‌های موجود در مدیریت شهری را به وجود آورده است.


مبارزه با شورای سیاسی و سیاست زدگی شورا که محملی برای سوءاستفاده برخی افراد و مدیران سودجو گردیده است.


توجه ویژه به مناطق عقب‌مانده و کمتر توسعه‌یافته شهری و پیگیری جدی مشکلات و معضلات مناطق موردنظر.


استفاده از نقطه نظرات، طرح‌ها و ایده‌های نوین و کاربردی فرهیختگان، صاحب‌نظران و خبرگان در امورات شهری اعم از ترافیک، آلودگی، مدیریت پسماند، توسعه شهری، گردشگری، مبلمان شهری، و ...


تلاش در فعال نمودن شورایاران محلی و بهره‌گیری از نقطه نظرات کارشناسی آنان به‌عنوان بازوان فکری شورای شهر در شناسایی و مرتفع نمودن مشکلات و معضلات محلات تبریز.


ایجاد و توسعه روابط صمیمانه با نمایندگان اصناف مختلف باهدف شناسایی دغدغه‌های صنفیبه‌منظور یافتن راهکارهای علمی و منطقی در مدیریت آنها.


ممانعت از به‌کارگیری مدیران فاقد تخصص و تجربه درشهرداری‌ها و دستگاه‌های تابعه.


ممانعت از جذب و استخدام‌های فامیلی، صنفی، قومی و قبیله‌ای در شهرداری و نهادهای وابسته به آن. 


شفاف‌سازی درزمینه انجام مناقصات، برون‌سپاری‌ها، قراردادهای همکاری و کلیه اموراتی که به‌نوعی شهرداری‌ها را به بخش خصوصی مرتبط می‌سازد.


ایجاد زمینه لازم برای اشتغال‌زائی و به‌کارگیری جوانان (مهندسین، کارشناسان، کارگران و...) به‌منظور ارائه خدمات و ارتقاء بهره‌وری در مناطق ۱۲ گانه شهرداری تبریز.


مبارزه با افکار و اقدامات عوام‌فریبانه و پوپولیستی که رنجش و دلخوری مردم را از نهاد مردمی شورا به وجود آورده است.


شبکه های اجتماعی :

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =
 


ثبت نام در خبرنامه

یادداشت ها