اوقات شرعیجدول لیگ برتر ایران

وضعیت آب و هوا


کاریکاتور


گزارشات

پر بحث ترین ها

هنرهای اسلامی؛ این بار به کمک تبریز 2018 می آید / تبریز، مهد مکاتب هنرهای اسلامی /از تبریز دیروز بیاموزیم(11 - اردیبهشت - 1396)
با توجه به غنای میراث فرهنگی و معنوی شهر تبریز و نقش بارزی که این شهر، در گذشته در شکل گیری و توسعه هنرهای اسلامی و صنایع دستی داشته، با برگزاری جشنواره بین‌المللی هنرهای اسلامی می توان به هویت از دست رفته شهر تبریز کمک فراوانی کرد،

این روزها برخی دستگاه‌ها، مسئولان و متولیان معرفی و ستاد تبریز 2018 با بسیج تمام امکانات و ظرفیت ها؛ در صدد برای معرفی تبریز 2018 هستند که نمونه بارز آن می توان به برگزاری سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای اسلامی، با حضور ۸۰ هنرمند و صاحب‌نظر از بیش ۴۰ کشور جهان، اشاره کرد.  

خوشنویسی، قالی‌بافی و منسوجات، سفالگری و کاشی‌کاری، معماری، نقاشی، تزئینات بناها، صنایع مستظرفه، شعر اسلامی و هنرهای نمایشی از جمله رشته‌های مختلف هنر اسلامی است، که آذربایجان و در این میان شهر تبریز در برخی از این رشته ها از جمله خوشنویسی، نگارگری، قالیبافی، معماری پیشتاز و صاحب سبک بوده است و از این رو برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی را می توان از ظرفیت های بالقوه این خطه برشمرد.

حال نکته حائز اهمیت در این رویداد بزرگ و مهم تاریخ هنر اسلامی کشورمان برای دوستداران سرزمین ایران اینکه، سرزمین آذربایجان و در راس آنها شهر تبریز همواره در طول تاریخ ایران، مبدأ بسیاری از تحولات فرهنگی، هنری، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و صنعتی در کشور بوده؛ که معادلاتش با تمام شهرهای جهان و حتی دیگر کلان‌شهرهای کشورمان فرق داشته است. و از سویی به خاطر همین پیشتازی تبریزی‌‌ها و آذربایجانی‌ها، از پشتیبانی انقلاب و نظام اسلامی و به‌خصوص رهبر و ولی‌فقیه نظام جمهوری اسلامی ایران است، که حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب «این شهر را قلب آذربایجان و آذربایجان را سر ایران» نامیده‌اند.

هنرهای اسلامی؛ این بار به کمک تبریز 2018 می‌آید

کوتاه‌سخن اینکه، در ادامه در تحلیل و گزارشی به اهمیت، چرایی و علت برگزاری سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای اسلامی در شهر تبریز و از اینکه برگزاری چنین جشنواره‌ها، همایش‌ها، آیین‌ها و برنامه‌های در سطح ملی و بین المللی چه کمکی می‌تواند در انتخاب شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018  و به خصوص شناساندن هنرهای اسلامی در این خطه داشته باشد.

نظر به اهمیت مساله نامزدی و انتخاب تبریز، به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در 2018 و به ویژه نحوه دفاع و حمایت از انتخاب این شهر از سوی دستگاه ها، مدیران، مسئولان و متولیان این بخش در سطح محلی، منطقه و حتی بین المللی؛ برای رسیدن به اهداف تعیین شده، بیان چند نکته ضروری است:

تبریز، در تب و تاب میزبانی هنرمندان جهان اسلام

 انتخاب تبریز، به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018؛ در واقع به نوعی یادآوری پیشگامی این شهر در عرصه‌های مختلف را نشان می‌دهد، بدون شک با جدی گرفتن تبریز 2018؛ می‌توان گام‌های موثری را در مسیر احیای هویت‌ تاریخی و متمدن شهر تبریز برداشت، چرا که از میان شهرهای کشورمان کمتر شهری را می توان یافت که همانند تبریز تبریز چندین بار پایتختی دوران سلطنت شاهان مختلف را تجربه کرده و در این راستا نیز در رشد و توسعه شهری و هنرهای اسلامی و به ویژه شکل یابی سبک های بی بدیل معماری و شهرسازی و نیز دو مکتب مشهور نگارگری نقش آفرین باشند.

تبریز، مهد مکاتب هنرهای اسلامی

 نکته قابل تامل دیگر برای تبریز 2018؛ اینکه با توجه به غنای میراث فرهنگی و معنوی شهر تبریز و نقش بارزی که این شهر، در گذشته در شکل گیری و توسعه هنرهای اسلامی و صنایع دستی داشته، با برگزاری جشنواره های مختلفی همچون جشنواره بین‌المللی هنرهای اسلامی، با حضور چشمگیر هنرمندان و متخصصان سراسر جهان می توان به هویت از دست رفته شهر تبریز کمک فراوانی کرد، در روزگاری نچندان دور شهر تبریز صاحب مکاتب مهم فرهنگی چون نقاشی (نگارگری مینیاتور)، خوشنویسی، قالیبافی، معماری، موسیقی و ... بوده است و از این رو پیامد های دیگر برگزاری انواع جشنواره ها، همایش ها و برنامه های فرهنگی در سطح منطقه ای و بین المللی در شهر تبریز، علاوه بر تقویت همکاری‌های کشور ایران با کشورهای جهان، دوست و همسایه، فرصت و بسترهای تازه‌ای را فراروی برنامه‌های توسعه آذربایجان‌شرقی در حوزه های مختلف و به ویژه درحوزه صنعت گردشگری می‌گشاید.

 نباید فراموش کرد، تبریز یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران، از دیر باز برای اهل سیاحت و تجارت در اقصی نقاط جهان نام آشنای است و به بیان دیگر این شهر در گذشته و این روزها در بسیاری از عرصه‌ها جزو شهر اولین‌های ایران بوده، رنگین کمانی از این اولین‌ها را می‌توان به راه‌اندازی اولین چاپخانه، اولین خیابانی که در ایران دارای برق شد، اولین تئاتر، اولین نشریه، اولین بلدیه، اولین پستخانه، اولین خط انتقال پست، کتابخانه عمومی، ایستگاه آتش‌نشانی، انجمن شهر، مرکز پلیس، حمل‌ونقل ریلی عمومی (با اسب) و... اشاره نمود، بنابراین، سوالی که در این میان مطرح می شود، اینکه در حال حاضر متولیان امر، مدیران، مسئولان و دستگاه های ذی ربط در برنامه ریزی، تدوین و اجرای فعالیت های خویش، چه قدر و چگونه برای توسعه و رشد متوازن این خطه به تاریخ و فرهنگ گذشته شهر تبریز توجه می کنند.

سیمای دیروز و امروز شهر تبریز

نکته حایز اهمیت دیگر در این خصوص؛ ارایه برنامه های عملیاتی تمامی دستگاه‌های اجرایی و دخیل در این مهم به منظور توسعه و ایجاد زیر ساخت های مناسب گردشگری، تفریحی، اقامتی و حتی درمانی مناسب در شهر تبریز است، که بر همین اساس نیز به نظر می رسد، کمتر در این زمینه ها هم اقدام عملی صورت گرفته و یا شفاف سازی لازم انجام شده باشد.

 افزون بر این مسائل، در مجموع با نگاهی تحلیلی و بررسی گذشته جایگاه این شهر که به بخشی از آن اشاره شد، از دید متخصصان حوزه مسائل اجتماعی و جامعه‌شناسی، این شهر همچنین به نوعی مهد گسترش مدرنیته، نوگرایی و اصلاح‌طلبـی هم بـوده، به طوری که مـردمان این خطه بـا ایجاد تحولات، ابتــکارات، نوآوری‌هــا و حماســه آفرینی‌های که در حوزه های مختلف داشته‌اند، توانســتند تحــولات مهم و شــگرفی در زمینه‌هـای مختلـف فرهنگی، هنری، سیاسـی، اجتماعـی و اقتصـادی در کشـورمان بـه وجــود آورنــد.

از تبریز دیروز بیاموزیم

نکته مهمتر دیگر در این راستا اینکه از دید برخی ناظران و کارشناسان حوزه مسائل مختلف شهری، فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و حتی از نظر مدیران، مسؤولان و شهروندان این شهر، جایگاهی تاریخی که شهر تبریز در گذشته در عرصه‌های مختلف در دوره‌های گوناگون تاریخ کشورمان داشته، به نظر می‌آید، به نوعی کمرنگ شده است.

حال برای رسیدن به این واقعیت که در حال حاضر جایگاه تاریخی شهر تبریز در چه مرحله‌ای است، فقط کافی است که نیم نگاهی گذرا به افتخارات و دستاوردهای دیروز و امروز این شهر داشته باشیم.

 از سویی متولیان امر برگزاری جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری هنرهای اسلامی و صنایع‌دستی، یکی از زمینه‌های موثر چشم‌انداز تبریز 2018، برگزاری سالانه این جشنواره اعلام کرده اند، که در این خصوص نیز می توان با تدوین برنامه ریزی هدفمند، درست و به موقع و به ویژه با استفاده از تمام پتانسیل های هنری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آذربایجان شرقی و حتی کشور در پیشبرد اهداف تعیین شده گام های موثری برداشت.

چگونه جاذبه های هنری و فرهنگی شهر تبریز را «جهانی» کنیم؟

با این وجود مسوولان، متولیان امر و دستگاه های ذی ربط در جریان باشند، انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 یک شانس و فرصت استثنایی برای معرفی جاذبه های گردشگری و توریستی کل کشور بوده و باید از این فرصت به دست آمده به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

بنابراین، با این ویژگی‌ها و ظرفیت‌هایی که امروز در شهر تبریز؛ شهر اولین‌ها بوده و هست و یا در آینده نزدیک به امکانات زیرساختی این شهر در حوزه های مختلف افزوده خواهد شد، به طور قطع و یقین می توان یادآور شد، که تحقق آرمان «تبریز شهری جهانی و برای همیشه به عنوان زیباترین و توسعه یافته‌ترین شهرهای جهان اسلام» دور از دسترس هم نیست و در بین شهرهای ایران شهر تبریز، به عنوان اولین شهر جهانی توسعه یافته و زیبا لقب بگیرد.

و در نهایت این پرسش را می توان مطرح کرد که تبریز، شهر اولین‌ها چگونه می‌خواهد خود را به عنوان «جهان شهر و شهر نمونه گردشگری اسلامی» و در نهایت «شهر جهانی» در حوزه‌های مختلف مطرح سازد؟ و دیگر اینکه مدیران و مسوولان شهری شهر تبریز چه نسخه‌ای را برای انتخاب مجدد این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام، بهترین، سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین شهر ایران در سال‌های آینده، پیچیدند؟ آیا زیرساخت‌های لازم اقتصادی، فرهنگی، امکانات زیربنایی و ارتباطات برای شهر اولین‌ها فراهم شده و یا باید منتظر این زیرساخت‌ها شد.

* نگارنده: موسی کاظم زاده 


شبکه های اجتماعی :

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =
 


ثبت نام در خبرنامه

یادداشت ها