اوقات شرعیجدول لیگ برتر ایران

وضعیت آب و هوا


کاریکاتور


گزارشات

پر بحث ترین ها

مشکلات پیچیده جامعه با «حرف» و «شعار» حل نمی‌شود/ اگر شغل برای جوانان‌ می‌خواهیم باید زمینه سرمایه‌گذاری آماده شود/ در مذاکرات هسته‌ای باید با دنیا وارد گفت‌وگو می‌شدیم(10 - اردیبهشت - 1396)
داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه درباره مذاکرات هسته‌ای باید با دنیا وارد گفت‌وگو می‌شدیم، گفت: شرایطی که هر روز مردم در انتظار تحریم جدید بودند، این شرایط باید متوقف شود.

 گفت‌وگوی ضبط شده حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه با دوربین شبکه اول سیما آغاز شد که مهمترین محورهای آن به شرح زیر است:

* 4 سال پیش زمانی که من برای اعتماد مردم برنامه خود را به ملت ایران عرضه داشتم، به وضوح گفتم که کشور در صورتی از مشکلات فاصله می‌گیرد که مسیر ما مسیر اعتدال باشد. افراط و تفریط و خشونت نتوانسته باعث خوشبختی هیچ ملت و موجب پیشرفت هیچ کشوری شده باشد.

* همچنین به مردم گفتم که صاحب این کشور، ملت است. ما باید در چارچوب قانون اساسی و قانون مصوب و خواست و اراده مردم مدیریت جامعه را برعهده بگیریم.

* در سال 92، زمانی که با هم کار را آغاز کردیم، ما با مشکلات فراوانی مواجه بودیم، اما در عین‌حال امیدهای زیادی داشتیم. بنده از آغاز معتقد بودم با آن امیدها و تلاش‌های و همبستگی‌ها می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

* ما آن زمان بیکاری رنج‌آوری را نسبت به جوانان و جامعه خودمان مواجه بودیم، در حالی که در 8 سال گذشته می‌شد کاری کرد که همه جوانانی که متولدین دهه 60 بودند و در اواسط دهه 80 می‌بایست به شغل و کار میرسیدند، به اشتغال برسند. متأسفانه در زمینه اشتغال و شغل جوانان کار زیادی انجام نشده بود.

* شرایط کشور از لحاظ تورم نگران‌کننده بود. مردم با تورم روزانه و ساعتی مواجه بودند. هر روز به فکر آن بودند که اجناسی را بخرند و انبار کنند برای اینکه احساس می‌کردند در روزهای بعد کالاها گران‌تر خواهد شد، در آن زمان تولید کشور در رکود قرار گرفته بود، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها از تولید بازایستاده بودند. قدرت خرید مردم هم بسیار کم شده بود.

* در کنار این مسائل مردم احساس امنیت نمی‌کردند، قطعنامه‌هایی بالای سر مردم بود، مخصوصاً قطعنامه 1929 که شرایط کشور را در مرز بحران قرار داده بود و مردم نسبت به ماه‌ها و سال‌های آینده خودشان اطمینانی نداشتند، به همین دلیل در آغاز امر لازم بود در 5 مورد مهم سریعاً به تصمیم‌گیری و اقدام و عمل برسیم.

* مورد اول درباره مذاکرات هسته‌ای بود که می‌بایست با دنیا وارد گفت‌وگو شویم و شرایطی که هر روز مردم در انتظار تحریم جدید بودند، این شرایط متوقف شود.

* اقدام دوم این بود که برای مهار تورم که افسارگسیخته شده بود و مردم را هم نگران کرده بود، برای آن باید که تدبیری اندیشیده شود.

*در مسئله سوم و در موضوع تولید و کارگاه‌های تولیدی که باید به حرکت درمی‌آمد تا از رکود خارج شویم، همچنین قدرت خرید مردم نیز باید افزوده می‌شد و مردم توان خرید بیشتری را پیدا کنند و بالاخره تصمیم پنجم این بود که مردم ارتباط آسان‌تری را با اطلاعات و دنیا داشته باشند.

*‌ برای هر 5 موضوع در همان ماه‌های اولیه تصمیمات لازم اتخاذ شد. سه موضوع اول به دلیل اهمیت ویژه‌اش، مدیریت‌اش را خودم شخصاً برعهده گرفتم. هر هفته سه جلسه برای مذاکرات هسته‌ای، همچنین هفته‌ای دو جلسه مربوط به مسائل اقتصادی، مهار تورم و رونق تولید داشتیم.

* دو مسئله دیگر ازجمله افزایش قدرت خرید مردم را به ستاد اقتصادی و موضوع ارتباط جوانان و ملت با دنیا را به وزارت ارتباطات سپردم تا مردم برای تماس‌شان با دیگران و جهان و به دست آوردن اطلاعات احساس نگرانی نداشته باشند.

 *خوشبختانه ما در همان ماه‌های اولیه و در 100 روز اول در همه این زمینه‌ها قدم‌های اولیه را برداشتیم که گزارش آن را در اوایل آذرماه بعد از 100 روز به اطلاع مردم رساندم.

* درزمینه مذاکرات هسته‌ای به یک توافق موقتی در آذرماه 92 رسیدیم، با آن توافق موقت دیگر تحریم‌ها افزوده نمی‌شد و در برخی موارد تحریم‌ها برداشته شد. همچنین ایران با 6 قدرت بزرگ برای توافق نهایی تصمیم گرفتند که مذاکرات خود را ادامه دهند.

* شرایط امنیتی لازم برای فعالیت اقتصادی آماده شد. ما از روز اول می‌دانستیم یکی از مشکلات بزرگ ما در سال‌های پیش رو مسئله اشتغال است و به همین دلیل هم برنامه‌ریزی‌های خوبی در این زمینه انجام دادیم.

*‌ ما در سال 94 و 95 نسبتاً اشتغال مناسبی داشتیم و هر سالی 640 هزار اشتغال خالص در کشور بود. بنابراین اگر در 8 سال قبل هم سالی 600 هزار اشتغال درست می‌شد، ما امروز دیگر مشکلی به نام مشکل اشتغال نداشتیم.

* لازم می‌دانم به ملت بزرگوار و عزیز عرض کنم که مسائل و مشکلات پیچیده جامعه با حرف و شعار حل نمی‌شود، اگر اشتغال برای جوانان‌مان می‌خواهیم، اولین قدم این است که سرمایه‌گذاری‌ها افزوده شود، پول‌ها از دلالی به سمت سرمایه‌گذاری و به سمت بنگاه‌های اقتصادی هدایت شوند.

* همین‌طور با کلام و سخن شغل درست نمی‌شود، برای اینکه سرمایه‌گذاری ایجاد شود، نیاز به امنیت داریم، مردم باید نسبت به آینده کشورشان امیدوار باشند.

* چرا در سال‌های قبل از 92 سرمایه‌گذاری‌ها متوقف و منفی شده بود؟ به دلیل اینکه مردم نمی‌دانستند ماه بعد یا دو ماه بعد با چه مشکلات و تحریم‌هایی و با چه ناامنی‌هایی احتمالاً مواجه خواهند شد.

* لحن سخن برخی از مسئولان کشور ما قبل از سال 92 با دنیا، لحن تقابل بود، آنها هم این‌چنین با ما سخن می‌گفتند، من از روز اول پیامم به دنیا این بود که با ملت ایران و کشور ایران با زبان تکریم حرف بزنید و زمانی مذاکرات هسته‌ای ما در مسیر درست قرار گرفت که دنیا این پیام را اخذ کرد.

* بنابراین اگر ما شغل و اشتغال برای جوانان‌مان می‌خواهیم، باید زمینه برای سرمایه‌گذاری آماده شود. مردم به‌سادگی سرمایه‌شان را به روی زمین نمی‌گذارند و به کار تولیدی مشغول نمی‌شوند و در آن شرایط به‌دنبال دلالی می‌روند که بتوانند در همان هفته به سودشان برسند، لذا سرمایه‌گذاری یعنی اعتماد بلندمدت. هم مردم داخل این اعتماد بلندمدت را نداشتند و به طریق اولی ایرانیان خارج از کشور و خارجی‌ها هم این اعتماد را نداشتند.

* من از مردم ایران می‌خواهم که به این نکته دقت کنند و آن اینکه امروز بعد از سه سال و نیم ما اعتمادی را در کشورمان و جهان به وجود آوردیم که ما در خرید هواپیما افرادی که سرمایه‌گذاری کردند و اعتبار آن را تأمین کردند و فاینانس را انجام دادند،‌ اقساط آن 18 ساله است. یعنی سرمایه‌گذار خارجی آمده و پولی را برای ایران گذاشته که در طول 18 سال آینده به اقساطش می‌رسد. این یعنی اعتماد جهان به ایران، یعنی اعتماد مردم به آینده و سرمایه‌گذاری‌شان.

*در سفرهای استانی که داشتم با کارافرینان و ایرانیان خارج از کشور آن استان دیدار کردم و آنها آمادگی سرمایه‌گذاری بزرگ داشتند و برخی از آن قول‌هایی که در آن جلسات داده شد، اجرایی و عملیاتی شده، برخی‌ها از کلمه افتتاح خوششان نمی‌آید. فکر می‌کنند این روزها ما به هر استانی وارد می‌شویم، ده‌ها پروژه بزرگ آماده افتتاح است، فکر می‌کنند دیروز تصمیم گرفتیم و امروز دارد افتتاح می‌شود.

*‌یک بنگاه اقتصادی بزرگ که دارد افتتاح می‌شود، سال‌ها و از اول دولت بر روی آن کار و سرمایه‌گذاری شده، ورزشگاهی را در شیراز افتتاح کردیم که از شروع کلنگ زدن این ورزشگاه 20 سال گذشته بود، 80 میلیارد خرج این ورزشگاه بود و 12 میلیارد در طول سال‌های قبل به این پروژه تخصیص داده شده بود و 68 میلیارد این دولت اعتبار تخصیص داد تا این ورزشگاه افتتاح شد. این پروژه تبدیل به معضلی برای مردم شیراز شده بود و همواره این سوال وجود داشت که چرا این ورزشگاه 50 هزار نفری همچنان نیمه‌کاره مانده است و چرا افتتاح نمی‌شود، افتتاح یعنی اعتماد مردم، همچنین افتتاح به معنای سرمایه‌گذاری است.

* افتتاح به این معناست که ما در مسیر رشد و توسعه قرار داریم. ملت بزرگ ایران می‌دانند که در این دولت پتروشیمی‌های متعددی افتتاح شد، در تولید مواد پتروشیمی در طول این سه سال و نیم 9 میلیون تن افزایش پیدا کرده است.

درآمد صادراتمان از پتروشیمی 5.5 میلیارد دلار اضافه شده پس اولین شرط برای اشتغال اعتماد مردم برای سرمایه‌گذاری است.

* دومین مساله در اشتغال مساله فناوری است، برخی از بنگاه‌ها وجود دارند که الان نیمه تعطیل هستند و تصمیمی برای راه‌اندازی‌اش نباید بگیریم زیرا تجهیزاتشان کهنه شده و متعلق به سال‌ها قبل است اکنون در سال 95 که 24 هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط توانستند از بانک‌ها تسهیلات بگیرند 70درصد آنها قبل از این دولت متوقف شده بودند و فعالیت نمی‌کردند.

* وقتی سال‌ها کارخانه‌ای 10 یا 15 سال تجهیزاتش مانده امروز هم اگر راه بیفتد نمی‌تواند با دنیا رقابت کند بنابراین باید محصول ما رقابتی باشد تا پایدار بماند تا آن کارخانه‌ای که امروز افتتاح می‌شود پس فردا بسته نشود.

* ما افتتاح پایدار می‌خواهیم همچنین سرمایه‌گذاری می‌خواهیم که منجر به اشتغال پایدار جوانان ما شود نه اینکه جوانان ما امروز وارد بنگاه اقتصادی شوند و دو سال بعد ناچار شوند آنجا را ترک کرده و آن بنگاه‌ تعطیل شود. 

* در این دولت به هزار شرکت دانش‌بنیانی که مورد اعتماد ما است مجوزشان صادر شده، به آنها داریم وام می‌دهیم و کمک می‌کنیم و شروع به کار کرده‌اند، برای اینکه مردم ما بدانند این شرکت‌های دانش‌بنیان چه مقدار ارزشمند است باید تاکید کنم درآمد این شرکت‌ها در سال گذشته 30 هزار میلیارد تومان بوده و این به این معنی است که ما با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری می‌توانیم اشتغال ایجاد کنیم.

* آنهایی که با اینترنت و شبکه‌های اجتماعی میانه خوبی ندارند خوب است بدانند که در سال گذشته صد هزار شغل از طریق فناوری اطلاعات بوجود آمده،‌امروز مشاغل زیادی دارد از طریق اینترنت به وجود می‌آید.

* برخی از روستاییان نیز از طریق همین شبکه‌های مجازی دارند گردشگر را از خارج برای روستای خود جذب می‌کنند و بخشی از روستاییان ما به وسیله اینترنت دارند صنایع دستی‌شان را صادر و می‌فروشند.

* 27 هزار روستا در این دولت مجهز به اینترنت شد.

* امروز خوشحالم که به مردم اعلام کنم هیچ روستای 10 خانواری وجود ندارد که برق نداشته باشد هیچ روستای 20 خانواری وجود ندارد که برای آبرسانی آن تلاش نشده باشد. اکثر روستاها از نعمت گاز برخوردارند، و تا پایان دوره این دولت حدود 10 هزار روستا از نعمت گاز برخوردار خواهند بود بنابراین شرط اشتغال فناوری، مدیریت و بازار خرید و صادرات است.

* در سال 94 با انباشت تولیدات کارخانجات خود روبرو شدیم و مردم قدرت خرید نداشتند لذا ما باید قدرت خرید برای مردم ایجاد کنیم و بازار صادراتی در دنیا برای خودمان ایجاد کنیم.

* برای اینکه در دنیا بازار صادراتی داشته باشیم باید با دنیا تعامل سازنده داشته باشیم.

* 4 سال پیش به مردم قول دادم که نجات اقتصاد، احیای اخلاق‌ و تعامل سازنده با جهان، ما تعامل سازنده با دنیا شروع کردیم، صادرات غیرنفتی ما در حال افزایش است.

* برای اینکه اشتغال افزایش یابد نیاز به برنامه‌ریزی داریم، ما برنامه‌ریزی بسیار خوبی را از سال گذشته شروع کردیم و در بهمن ماه سال گذشته طرحی را تحت عنوان کارورزی به تصویب رساندیم و این طرح را در دو استان به عنوان نمونه در حال اجرا هستیم تا اشکالات این طرح را ببینیم لذا در این طرح جوانان ما به کار آموزی و کارورزی دعوت می‌شوند و همچنین به جوانان‌مان در این حدود 4 تا 6 ماه آموزش داده می‌‌شود و همزمان در بنگاه‌های مختلف مشغول به کار می‌شوند و اگر بنگاه‌ها کار این جوانان را پسندیدند این فعالیت‌شان ادامه پیدا می‌کند.

* در دو استانی که این طرح اجرایی شده آمار به ما می‌گوید که وقتی افراد آموزش داده شده را به بنگاه‌ها معرفی می‌کنیم 70 درصد آنها جذب شده و شروع به فعالیت می‌کنند لذا اجرای طرح کارورزی اولین اقدام دولت دوازدهم خواهد بود و ما برای تهیه آیین‌نامه‌ها و اجرای این طرح برنامه‌ریزی کرده‌ایم و این اولین اقدام مهمی ا ست که مردم ما شاهد آن خواهند بود.

* در سایه توافق هسته‌ای و برجام از امسال درآمد ما از نفت و سایر محصولات وابسته به نفت که در حال صادر کردن آن هستیم 20 میلیارد دلار بر درآمد کشور افزوده می‌شود.

* تصمیم‌گیری برای اشتغال اول نیاز به سرمایه دارد، از این 20 میلیاردی که به درآمد ما افزوده شده می‌توانم به مردم بگویم که از امسال به بعد سالی 15 میلیارد دلار از صادرات نفتی و سایر فرآورده‌هایش به صندوق توسعه ملی خواهیم ریخت و این کار بدان معناست که در 4 سال دولت دوازدهم 60 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی ریخته می‌شود.

* این پول را باید به گونه‌ای اهرم کنیم تا بانک‌ها بیایند و سرمایه‌گذاری کنند و دولت هم از بودجه خودش سرمایه‌گذاری کند، همچنین آنوقت می‌توانیم از سرمایه‌گذاری خارجی هم استفاده کنیم آن زمانی که صندوق ما وارد سرمایه‌گذاری می‌شود بنابراین ما می‌توانیم 140 میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری وارد کشور کنیم. این سرمایه است که می تواند اشتغال تولید کند.

* می‌خواهم به مردم بگویم که برای اشتغال جوانان در دو زمینه بیشتر باید کار کنیم. ابتدا صادرات نفتی که باید به آن بیفزاییم البته صادرات غیر نفتی ما در طول این سال‌ها همواره رو به افزایش بوده و تصمیم ما این است در سال‌های آینده در دولت دوازدهم صادرات غیرنفتی‌مان را به دو برابر افزایش دهیم.

* امروز صادرات غیرنفتی‌مان حدود 50 میلیون دلار است که باید به 100 میلیارد دلار افزایش یابد و این کار شدنی است.

* کاری که لازم بود انجام دهیم این بود که فضا را آمده کرده و مردم را نسبت به آینده امیدوار کنیم، اگر امیدی که امروز در میان مردم وجود دارد، آنهایی هم که مخالف دولت هستند آنها هم به خاطر کشور و ملت‌شان کمک می‌کردند و در کنار دولت می‌آمدند و بذر یأس در میان مردم نمی‌پاشیدند.

* مگر می‌شود مردمی به دولت منتخب‌شان امید نداشته باشند، به نظام امید داشته باشند؟ مگر شدنی است؟ اگر ما مردم را از دولت منتخب‌ مردم مأیوس می‌کنیم، معنی‌اش این است که از نظام هم مأیوس می‌کنیم، مگر می‌توانیم نشاط در بین جوانان‌مان ایجاد کنیم بدون آنکه فضای ارتباطات را تسهیل کنیم، مگر ما می‌توانیم همه چیز را ببندیم و جوانان‌مان دارای نشاط شوند؟ مگر ما می‌توانیم زیرساخت‌های اینترنی را تقویت نکنیم؟

* امروز می‌بینیم که در کشور علی‌رغم فشارهایی که به دولت بود، ایستادگی کردیم و این زیرساخت‌ها را آماده کردیم، فیبر نوری را به اقصا نقاط کشور رساندیم تا مردم بتوانند از این امکانات به‌خوبی استفاده کنند. با استفاده از این امکانات است که می‌شود اشتغال درست کرد.

* مگر می‌شود به فکر اشتغال و رونق اقتصادی و تولید باشیم در حالی‌که فضا را برای اقتصاد، رقابتی نکنیم، نباید کارآفرینانمان، سرمایه‌های داخلی و خارجی را بترسانیم، لذا رقابت ما باید سالم و منصفانه باشد. نمی‌شود یک بنگاه اقتصادی یک پشتوانه سیاسی و امنیتی داشته باشد و در عین حال دیگران را دعوت کنیم تا در اقتصاد حضور پیدا کنند، باید برخی بنگاه‌های اقتصادی که به دستگاه‌های امنیتی وصل هستند، بروند در نقاط مرزی و در آنجا کار کنند و فضای مرکزی کشور را برای سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و جوانان‌مان باز بگذارند.

*‌ مگر می‌شود بر مردم سخت‌گیری کرد و در عین‌حال هم امید داشت به اینکه کشور از لحاظ اشتغال و تولید از همه کشورهای منطقه برتر و بالاتر باشد، من خوشحالم که امروز دیگر راجع‌به تورم کمتر بحث می‌شود. مردم می‌بینند که تورم مهار شده و ما به تورم تک‌رقمی رسیده‌ایم.

* خوشحالم که امروز ملت ما به آینده امیدوار است و به همین دلیل در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند، خوشحالم که امروز جوانان ما آگاهند، عده‌ای نباید از مقدسات کشور، از دفاع مقدس و دین برای حزب و گروه‌شان استفاده کنند، آیا این‌گونه‌ می‌خواهیم مردم را به دین دعوت کنیم؟ دین و انقلاب و رهبر معظم انقلاب برای احزاب هستند.

* ما چگونه می‌خواهیم اشتغال درست کنیم؟ آیا اشتغال فقط برای حزب خودمان یا اشتغال گسترده؟ آیا می‌خواهیم اشتغال فقط برای مردها درست کنیم یا برای خانم‌ها هم می‌خواهیم اشتغال درست کنیم. از سوی دیگر می‌خواهیم فقط برای شهری‌ها اشتغال درست کنیم یا اینکه برای روستایی‌ها هم قصد داریم اشتغال درست کنیم؟ بنابراین ما در پی اشتغال گسترده در این کشور هستیم و برای اینکار باید صادرات غیرنفتی گسترش پیدا کند.

*‌ برای ایجاد اشتغال در کشور باید در رمینه گردشگری و توریسم که یکی از صنعت‌هایی است که به سرعت منجر به اشتغال است، لذا تصمیم دولت بر این است که سالانه یک میلیون نفر در گردشگری کشور افزوده کنند.

* اگر ما بتوانیم گردشگران خارجی را جذب کنیم که الحمدالله در این دولت 12 درصد افزایش پیدا کرده، اگر سالانه بتوانیم یک میلیون گردشگر خارجی را بیشتر جذب کنیم، شما ببینید آن قوت چقدر اشتغال در جامعه ما ایجاد می‌شود، ما زیربناهای گردشگری را در این دولت آماده کردیم، هتل‌های 4 و 5 ستاره و جاده‌ها و راه‌آهن ساختیم، ما راه‌آهن را نوسازی کردیم، فقط در بحث ناوگان هوایی نیست، زیرا اگر می‌خواهیم گردشگر به ایران بیاید، باید ناوگان‌ و قطارها‌یمان را نوسازی کنیم. ما 160 لوکوموتیو جدید وارد کشور کردیم، هزاران واگن باری و مسافربری در حال وارد کردن هستیم و بخشی از آنها وارد شده، برای اینکه زیرساخت‌ها برای گردشگری آماده شود.

*‌ بنابراین ما در زمینه تولید و اشتغال قدم‌های بسیار خوبی برداشته‌ایم و امروز باید فعالیت خودمان را برای اینکه فقر در این جامعه کاسته شده و ریشه‌کن شود، ادامه دهیم.

* برای اینکه ما قدرت خانواده‌ها را برای خرید افزایش دهیم و آنها معیشت مناسب‌تری داشته باشند، تلاش کردیم حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم و تلاش کردیم آنهایی که از حقوق بالایی برخوردار نبودند، حقوق‌شان افزایش بیشتری پیدا کند.

* مردم عزیز بدانند که ما در آغاز سال 96 دریافتی خانواده‌های تحت‌پوشش بهزیستی و کمیته امداد را به بیش از سه برابر افزایش دادیم، امروز حقوق کارمندانی که به نسبت از حقوق پایینی برخوردار بودند را نسبت به سال 92 بیش از دو برابر افزایش دادیم، ما باید قدرت خرید مردم را افزایش دهیم و این کار و مسیر را ادامه خواهیم داد.

* در کنار اقتصاد ما باید در جامعه آرامش را به وجود بیاوریم، با از بین بردن فضای امنیتی، مردم باید احساس کنند که به امنیت کامل می‌رسند و احساس کنند آرامش کاملی در جامعه وجود دارد.

* اگر می‌خواهیم در مسیر پیشرفت حرکت کنیم باید دغدغه‌های داخلی را کم کنیم. باید همه مذاهب و مردم‌مان در کشور احساس آسودگی کنند. بدانند که کشور به همه آنها تعلق دارد.

* اگر می‌خواهیم در مسیر پیشرفت قرار بگیریم، باید دانشگاه‌های ما امن باشد اما فضایش امنیتی نباشد. خوشحالم که امروز دیگر برای 16 آذر نمی‌آید و بحث کند که در 16 آذر در دانشگاه‌ها تظاهرات، جلسه‌ای و یا تظاهراتی باشد یا نباشد. همه می‌دانند در 16 آذر در دانشگاه‌ها اجتماع دانشجویان است.

* امروز در دانشگاه‌ها تفکرات مختلف احساس می‌کنند می‌توانند تفکر خودشان را بیان کنند.

* آزادی مسئله‌ای اساسی برای ملت ما رشد جامعه ما است.

* مردم باید در همه زمینه‌ها احساس آزادی کنند، امروز مردم احساس می‌کنند که در شرایط آرام‌تری در حال زندگی هستند.

* خوشحالم که امروز همه می‌دانند که نقد دولت آزاد است، نقد رئیس‌جمهور آزاد است، حتی عده‌ای فکر می‌کنند که جایزه هم می‌گیرند،‌لذا فضای خوبی است، لذا امروز مردم احساس نمی‌کنند که اگر از مسئولان انتقاد کرده‌اند و یا از مشکلی که در جامعه وجود دارد انتقاد کرده‌اند، فردا احضار و پس‌فردا دستگیر می‌شوند.

*‌به وزارت کشور و اطلاعات از روز اول دستور دادم که برای آزادی مردم فقط در شرایطی که کسی جرمی کند باید با او برخورد کنیم.

*‌ ما در زندگی و حریم خصوصی مردم حق مداخله نداریم، منشور حقوق شهروندی که یکی از وعده‌های من در سال 92 بود، پیش‌نویس آن در همان 100 روز اول تدوین کردم و در اختیار مردم قرار گرفت و در سال گذشته این منشور با کمک حقوق‌دانان نهایی شد و به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کردم.

* در حال تهیه لایحه‌ای برای نهاد ملی حقوق شهروندی هستیم، برای اینکه مردم بتوانند از حقوق خودشان هم مطلع باشند و هم برخوردار و همچنین مردم احساس کنند که دارای عزت و کرامت هستند، عزت ملی مهم‌ترین مسئله است.

* امروز ایرانیان داخل و خارج از کشور احساس عزت بیشتری می‌کنند، آنهایی که علیه ایران و مردم ایران سخن می‌گفتند و ایران‌هراسی و ایرانی‌هراسی و اسلام‌هراسی را به راه انداخته بودند،‌ امروز زبانشان کند شده، چون می‌دانند ایران امروز پرچمدار مبارزه با خشونت و تروریسم است.

* ایران بود که در سازمان ملل متحد قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری را به تصویب رساند و این پرچم را بر دوش گرفت، امروز دنیا احترام دیگری برای کشور ما قائل است.

*‌ این همه هیأت و سران کشورهای خارجی که به ایران سفر کرده‌اند، برخی‌شان برای نخستین بار و برخی دیگر پس از 14 تا 15 سال به ایران آمده‌اند، همچنین سرمایه‌گذاری‌هایی که در کشورمان آغاز شده، البته همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ امید ما به خدا و نگاه‌مان به آسمان است و ما امیدوار به لطف و رحمت خداوند هستیم. نگاه ما به دست‌های هنرمندان، ایرانیان، جوانان و کسانی که هر روز در حال افزودن به فناوری‌ها هستند، است.

*درعین‌حال به دنیا ثابت کردیم قدرت آن را داریم که سرمایه خارجی هم جذب کنیم. همچنین ثابت کردیم که قدرت آن را داریم که با خارجی‌ها در ایران تولید کنیم و 30 درصد آن را به خارج صادر کنیم. اکنون که ساخت اتومبیل‌های جدید با همکاری شرکت‌های خارجی در کشور آغاز شده، 30 درصد از این خودروها که تولید می‌شود به خارج صادر خواهد شد.

* باید کاری کنیم که شهرها و استان‌های مرزی ما تبدیل به شهرها و استان‌های صادراتی شوند.

* باید با قاچاق کالا مبارزه کنیم و مردم می‌دانند در آغاز این دولت میزان قاچاق کالا 25 میلیارد دلار بود و امروز خوشحالم که به مردم اعلام کنم این رقم به 12.5 میلیارد دلار رسیده است، یعنی قاچاق کالا 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

* اگر می‌خواهیم قاچاق برای همیشه رخت ببندد، راهش این است که استان‌های مرزی ما تبدیل به استان‌های صادراتی شوند، لذا باید برای صادرات در این استان‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

* گردشگری و صادرات است که می‌تواند جامعه و کشور ما را متحول کند.

* از همه می‌خواهم دست‌به‌دست هم دهیم و به آینده امیدوار باشیم سرنوشت‌مان را در 29 اردیبهشت بسازیم. ما در طول سه سال و نیم گذشته نشان دادیم مشکل هرچقدر بزرگ باشد قدرت حل آن را داریم.

* ادعا نمی‌کنیم همه مشکلات حل شده، ادعا نمی‌کنیم که مردم امروز مشکل ندارند، اما مشکلات کاسته شده، امید و اطمینان داریم این مشکلات را ریشه‌کن کنیم سرمایه بزرگ ما سرمایه اجتماعی است و دولت به مردم اعتماد کامل دارد و مردم هم ان‌شاءالله به این دولت اعتماد خواهند داشت، لذا این اعتماد است که کشور و آینده ما را می‌سازد.


شبکه های اجتماعی :

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =
 


ثبت نام در خبرنامه

یادداشت ها