اوقات شرعیجدول لیگ برتر ایران

وضعیت آب و هوا


کاریکاتور


گزارشات

پر بحث ترین ها

برای تبریز 2018؛ چه باید کرد؟ / تبریز 2018 و فرصت های که، از دست می رود!/ 2 روی سکه تبریز 2018(2 - اردیبهشت - 1396)
تبریز شهر اولین‌ها چگونه می‌خواهد خود را به عنوان «جهان شهر و شهر نمونه گردشگری اسلامی» و در نهایت «شهر جهانی» در حوزه‌های مختلف مطرح سازد.

، تبریز 2018؛ بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان آذربایجان‌شرقی و به عبارت دیگر کشور ایران است و از سویی با توجه به ماموریت‌های که برای تبریز 2018 در نظر گرفته شده به نظر می‌رسد، دستگاه‌های ذی‌ربط و متولیان این بخش هر چند با برگزاری نشست‌ها، جلسات و برنامه‌های مختلف درصدد رسیدن به اهداف تعیین شده هستند، ولی با این حال به نظر می‌آید در حد کلی‌گویی بوده و برنامه‌های عملیاتی آنچنانی قابل توجهی در سطح محلی، منطقه و حتی بین‌المللی انجام نشده و متولیان این حوزه در این زمینه دچار سردرگمی هستند.

در ماه آوریل 2017 به سر می‌بریم و در همین راستا واقعیت این است که تا تبریز 2018 حدود هشت ماه باقی مانده، ولی با این وجود به نظر می‌آید، متولیان این حوزه با توجه به ماموریتی که در این زمینه تعیین شده، فاصله گرفته‌اند.

تبریز 2018؛ از طرح تا اجرا

نکته حائز اهمیت در این زمینه اینکه دستگاه‌های ذیربط و به ویژه مسوولان عالی استانی و کشوری در این خصوص در جریان باشند، انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018، به نوعی یک شانس و فرصت استثنائی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری کل ایران بوده است و از این رو ضروری است همه دست اندرکاران با تمام قدرت با بهره مندی از ظرفیت های موجود، برای تحقق این امر تلاش کنند.

با این اوصاف؛ مقام عالی استان در این ارتباط گفته تبریز 2018 محدود به تبریز و آذربایجان نبوده، بلکه متعلق به تمام استان‌های ایران اسلامی است و همچنین تاکید بر این داشته که طبق مصوبه تشکیل ستاد ملی تبریز 2018، دستگاه‌های اجرایی ملی مکلف هستند که در اجرای برنامه‌های مرتبط با این رویداد مشارکت کنند و برنامه‌های مذکور را در اولویت کاری خود قرار دهند.

در کنار تحقق اهداف اقتصادی، باید به بخش خدماتی که عمده‌ متن آن گردشگری است، بپردازیم و تبیین کنیم

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه لازمه این رویکرد، عزم ملی و باور مشترک و مشارکت کلان تمامدست‌اندرکاران به ویژه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط است، می گوید: با توجه به ضرورت میزبانی شایسته از این رویداد مهم بین‌المللی و اهمیت برنامه‌ریزی‌های کلان و موثر در راستای توسعه گردشگری، تامین نیازها و زیرساخت‌های گردشگری، آثار و ابنیه تاریخی، توانمندی‌ها و غنای فرهنگی شهر تبریز، ایجاب می‌کند که این رویداد را به بازتابی روشن از سیاست‌های نظام و دولت تدبیر و امید در عرصه بین‌الملل تبدیل کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در ماه های اخیر تمام دستگاه‌های استان درگیر موضوع اقتصاد مقاومتی بودند و از میزبانی تبریز 2018 تا حدودی غافل شده بودند، بر این باور است که امروز در کنار تحقق اهداف اقتصادی، باید به بخش خدماتی که عمده‌ متن آن گردشگری است، بپردازیم و تبیین کنیم که چه اهدافی در تبریز 2018 دنبال می‌کنیم و باید مشخص شود که در تبریز 2018 به دنبال چه اهدافی هستیم.

برای تبریز 2018؛ چه باید کرد؟

در این ارتباط بسیاری از ناظران بر این باورند؛ انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 فرصت استثنایی برای کل کشور بوده است؛ از این رو نباید مورد غفلت و فراموشی دستگاه‌های ذی‌ربط و متولیان این بخش قرار گیرد.

این انتخاب باید به نوعی برای همه ملت ایران افتخار‌انگیز باشد که یکی از شهرهای تاریخی و کهن ایران به آن دست یافته است. بنابراین متولیان این عرصه و به ویژه دستگاه‌های ذی‌ربط در جریان باشند، که با انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، این شهر به نوعی می‌خواهد در مسیر احیای هویت‌ تاریخی و متمدن خود گام بردارد، از این رو ضروری است ضمن توجه به شاخص‌های فرهنگی، تاریخی، زیباسازی و چشم‌اندازهای توسعه گردشگری شهر تبریز، در آینده نزدیک این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شود.

تبریز 2018 و فرصت‌های که، از دست می‌رود!

با این حال، معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این ارتباط معتقد است که برخی دستگاه‌ها توجیه نیستند، که ماجرای تبریز 2018 از چه قرار است!

محمد صادق پور مهدی، می‌گوید: تبریز 2018 یک فرصت است تا گردشگران زیادی را به دامان زیبای شهرمان بکشانیم، جذب گردشگر نیز بسته به همت ما دارد، انجام یک سری زیرساخت‌ها، روساخت‌ها، زمینه ذهنی و.. لازم است تا شهر تبریز برای این میزبانی بزرگ آماده شود.

وی می‌افزاید: برای تبریز 2018، تنها در دو سال اخیر مجوز احداث بیش از 20 هتل صادر شده و بر اساس مطالعات انجام شده برای جذب دو میلیون گردشگر و مسافر خارجی برنامه‌ریزی کرده‌ایم و برای تحقق این امر نیازمند یک عزم ملی هستیم و همه قوای کشور باید پای کار بیایند.

در کنار موارد بیان شده، نباید فراموش کرد، شهر تبریز با قدمت کهن و تمدنی غنی به علت واقع شدن در مسیر جاده ابریشم(ایپک یولو)، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان، مهد سرمایه‌گذاری و تجارت داخلی و بین‌المللی، دروازه تجارت ایران، قطب صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ایران، کسب مقام اول در بخش جذب سرمایه‌گذاری خصوصی، ساخت ساختمان‌های مدرن و زیبا، برج‌سازی، زیباترین و مدرنترین شهر ایران، انتخاب بهترین شهر برای زندگی، امن‌ترین و پاک‌ترین شهر، خواهرخواندگی با چندین شهر خارجی، نخستین پایتخت تشیع در جهان اسلام، شهر بدون گدا، وجود نویسندگان و شعرای مشهور جهانی، آب و هوای خوب، آثار تاریخی و گردشگری فراوان، صنایع دستی و ... زیرساخت‌ها و بسترهای اولیه را برای ورود شهر تبریز به عنوان زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر جهان اسلام فراهم کرده باشد.

2 روی سکه تبریز 2018

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی هم در این خصوص با تاکید بر اینکه تاکنون حرکت جهشی و انقلابی درخور شهر تبریز، برای میزبانی تبریز 2018، ملاحضه نشده است، می گوید: شهرداری و میراث فرهنگی استان و همچنین بقیه دستگاه‌ها باید جدی‌تر به تبریز 2018 توجه کنند، دستگاه‌ها کارها و اقدامات روتین خود را به حساب تبریز ۲۰۱۸ نگذارند.

در هر صورت وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت‌های مناسب، تعداد موزه‌ها، طبیعت، تعداد رویدادهای برگزار شده، تعداد اماکن تاریخی‌، رشد پایدار در زمینه تعداد گردشگران ورودی به شهر در یک بازه زمانی مشخص، درآمد گردشگری شهر، تعداد موزه‌ها، مراکز هنری، فرهنگی، آخرین نمایشگاه‌های گردشگری و جشنواره‌های مختلف از جمله محصولات کشاورزی، صنایع دستی و تولیدات عشایری، رویدادهای گردشگری شهر که در طول سال معرفی شده، تعداد هتل‌ها و مراکز تفریحی، در دسترس بودن زیرساخت‌های پایه، سهل بودن سیستم حمل و نقل و دسترسی روادید (فرایند صدور روادید)، قابل دسترس بودن اطلاعاتی در مورد شهر در سطح منطقه و بین‌المللی از جمله فاکتورهای مدنظر برای انتخاب شهر نمونه گردشگری اسلامی اعلام شده است.

تبریز 2018؛ رویا یا واقعیت؟

شهردار تبریز نیز در این زمینه معتقد است که تبریز ۲۰۱۸ یک موضوع ملی است که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های آن، در صورت حمایت‌های لازم، می‌تواند محور توسعه ملی باشد.

صادق نجفی این را هم گفته که تبریز ۲۰۱۸ فرصت طلایی برای رای پاسداشت تمدن، فرهنگ، صلح و دوستی و به ویژه تبیین جایگاه پیشتاز شهر تبریز در حوزه‌های مهم اجتماعی، اولین‌های پرافتخار آن و نقش راهبردی این کهن‌شهر در تحولات تاریخی ایران است.

حجت السلام احمد حمیدی، رئیس کمیته تبلیغات و امور بین الملل تبریز 2018، هم در این راستا می گوید: برای تبریز 2018 برنامه های خیلی خوبی تدوین شده و شهروندان نگران این موضوع نباشند، چرا که تبریز 2018 یک رویداد ملی است و باید همگان در این راستا آماده باشند.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی نیز در این ارتباط معتقد است: تبریز 2018 بهانه‌ای برای آغاز جهش در صنعت گردشگری و تبادل گردشگر استان با کشورهای منطقه است و می‌تواند زمینه‌ساز استقبال عمومی گردشگران خارجی برای سفر به آذربایجان‌شرقی به ویژه در سال 2018 باشد.

تبریز 2018؛ و سردرگمی مسوولان

حال این پرسش مطرح می‌شود که تبریز شهر اولین‌ها چگونه می‌خواهد خود را به عنوان «جهان شهر و شهر نمونه گردشگری اسلامی» و در نهایت «شهر جهانی» در حوزه‌های مختلف مطرح سازد.

آیا زیرساخت‌های لازم شهری، زیبایی و جذابیت در سیمای شهر و در این میان بسترهای لازم رشد و توسعه در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، امکانات زیربنایی و ارتباطات برای شهر اولین‌ها فراهم شده است و یا اینکه باید منتظر این زیرساخت‌ها شد.

* گزارش از: موسی کاظم زاده


شبکه های اجتماعی :

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =
 


ثبت نام در خبرنامه

یادداشت ها